Психодиагностика на деца или възрастни; изготвяне на психологични изследвания/становища при явяване пред ТЕЛК или други институции.
Оценяването се извършва от сертифициран клиничен психолог, чрез използването на стандартизирани методики за психологична оценка като:
Многофакторен личностен въпросник PAI Plus,
Въпросникът за оценка на личността PAI е инструмент за детайлна оценка на психопатологията при лица на възраст от 18 до 89 години. Той съдържа 344 айтема, а попълването му отнема 50-60 минути – време, което е двойно по-кратко от повечето сходни инструменти.
PAI е обективен тест за оценка на психопатологични синдроми. Той дава полезна информация при формулирането на клинична диагноза, планиране на терапия и скрининг за психопатологични отклонения. Приложим е и за оценка на лица със затруднения в четенето.
Рейтинг скала за оценка на детското развитие Developmental Profile 3
DP-3 – Рейтинг скала за оценка на детското развитие.
Developmental Profile 3 e рейтингова скала за оценка на развитието на деца от 0 г. до 12 г. и 11 м. Тя може да се администрира под формата на структурирано интервю с родител или като въпросник, който се попълва от родителя.
Developmental Profile 3 дава възможност за създаване на цялостен профил на развитието на детето, тъй като изследва всички развитийни области:
– Физическо развитие
– Адаптивно поведение
– Социално и емоционално развитие
– Когнитивно развитие
– Комуникация
Скрининг методиката позволява да се идентифицират силните страни на детето, както и неусвоените умения, изоставане в развитието и потребности от насочване към допълнителни специалисти.
Клинична оценка на поведението CAB,
Той е теоретично базиран на диагностичните критерии от DSM-IV TR и критериите на IDEA за деца със специални образователни потребности.
В клиничен аспект, идентифицира както интернализирани и екстернализирани проблеми и критични поведения, така и цялостната психосоциална адаптация.
В неврологичен аспект, оценява когнитивното функциониране (адаптивно поведение, умствено изоставане, интелектуална надареност) и сигнализира за затруднения в ученето или екзекутивното функциониране.
Уникална характеристика на САВ е способността му да идентифицира поведения, свързани със двете обучителни крайности – интелектуална надареност и умствено изоставане.
На база на получените резултати специалистите имат възможност да изготвят индивидуален план за развитие и обучение, да планират ефективна терапия и да оценят нейния ефект.
Целева група
Деца и юноши от 2 г. до 18 г. 11 мес.
Скала за оценка на детския аутизъм CARS2
От публикуването си насам CARS се е превърнал в един от най-употребяваните и емпирично валидизирани инструменти за оценка на аутизъм в света. Скалата се оказва особено ефективна при отдиференциране на деца с аутизъм от такива с когнитивни дефицити, както и за разграничаване на по-леките от по-тежките форми на състоянията в аутистичния спектър. Методиката описва обхвата и интензивността на симптомите, асоциирани с аутистичния спектър, като предоставя стегнати, обективни и количествени оценки, които да подкрепят клиницистите при генерирането на диагностични хипотези за лица от всички възрасти и нива на функциониране.
-Тематичен аперцептивен тест за деца CAT,
Детският аперцептивен тест (Children Apperception Test) CAT оценява личността на деца между 3 и 10 години, чрез проучване на динамичното съдържание на индивидуалните различия при възприемане на стандартни стимули. Методиката се използва в клиничната практика за определяне на динамичните фактори, свързани с поведението на детето в група, в училище или в детската градина, както и при преживяване на различни ситуации вкъщи. Подходящ е за проследяване състоянието на детето и неговото развитие във времето.
Скала за интелигентността на Уекслер за деца WISC IV,
Интелектът е един от най-трудните за измерване конструкти в психологията, още повече когато става дума за динамично развиващата се детска психика. Скалата за интелигентност на Уекслeр за деца(Wechsler Intelligence Scale for Children) се е наложила като „златен стандарт“ в психометрията – тя разглежда детския интелект като набор от отделни умения, които детето използва, за да подходи към разрешаването на различни задачи. Интелигентността включва качествено различни видове интелектуално функциониране, всяко от които е от съществено значение за адаптацията на детето към изискванията на средата.
Предстои:
-Скали на Рейнолдс за изследване на интелигентността RIAS2.
RIAS-2 е инструмент за директна оценка на интелигентността при лица от 3- до 94-годишна възраст. Той дава информация за изоставане в развитието или наличието на определено разстройство в речта или в когнитивните процеси. Приложим е за идентифициране на академичен талант и изпреварващо развитие.
Инструментът включва общо осем субтеста, всеки от които допринася за различен аспект от цялостното оценяване на интелигентността. RIAS-2 изследва вербална и невербална интелигентност, памет и скорост на преработка. Във второто издание на теста RIAS са добавени субтестовете за скоростно назоваване и откриване на обекти, което позволява изследването на скоростта на преработка на информация, необходимо в диагностичния процес при много неврологични заболявания.
За контакти: Рая Стефанова – клиничен психолог , тел.0899140514